تپش قلب و آنچه باید در مورد حمله قلبی بدانیم

ضربان قلب هر فرد می‌تواند در هنگام حمله قلبی افزایش یابد یا ثابت بماند. افزایش ضربان قلب لزوماً نشانه یا علامت خاصی از حمله قلبی نیست.

حملات قلبی شامل محدودیت یا توقف جریان خون به قلب است. ضربان قلب هر فرد در هنگام حمله قلبی بر اساس سلامت عمومی، داروهایی که استفاده می‌کند و سایر بیماری‌های پزشکی متفاوت خواهد بود.

در برخی افراد هنگام حمله قلبی ضربان قلب افزایش می‌یابد و در برخی دیگر این تغییر مشاهده نمی‌شود. علائم شایع حمله قلبی شامل درد شدید قفسه سینه، تنگی نفس و احساس فشار در قفسه سینه هستند.

در این مقاله به اتفاقاتی که حین حمله قلبی رخ می‌دهد، تأثیر آن بر ضربان قلب و راهکارهایی که باید انجام شوند، پرداخته شده است.

برای دریافت مشاوره درباره‌ی حمله قلبی و یا برای رزرو نوبت در مطب دکتر لیلا عسگرپور بهترین متخصص قلب و عروق در کرج با شماره‌ تلفن‌های 02632216426 09399450250 تماس حاصل فرمایید.

هنگام حمله قلبی چه اتفاقی می‌افتد؟


 

علت بروز حمله قلبی

حمله قلبی زمانی اتفاق می‌افتد که کل جریان خون یا بخشی از آن به قلب نرسد. جریان خون اکسیژن قلب را تأمین می‌کند. بدون اکسیژن، قلب نمی‌تواند به طور طبیعی عمل کند.

طبق اظهارات انجمن قلب آمریکا، قلب در هنگام حمله قلبی آسیب می‌بیند. میزان و شدت آسیب به موارد زیر بستگی دارد:

 • مقدار جریان خون مسدود شده در قلب
 • میزان نیاز عضله قلب به اکسیژن
 • سرعت درمان

به دنبال حمله قلبی، قلب شروع به بهبود یافتن می‌کند و گاهی روی ناحیه آسیب دیده بافت اسکار ایجاد می‌شود. در بعضی موارد قلب به طور دائم ضعیف می‌شود و خون کمتری را پمپاژ می‌کند.

چه اتفاقی برای ضربان قلب در هنگام حمله قلبی می‌افتد؟


ضربان قلب هر فرد ممکن است در هنگام حمله قلبی افزایش یابد یا ثابت بماند.

ضربان قلب در زمان درمان گاهی با میزان موفقیت در بهبودی مرتبط است. طبق مطالعه‌ای که در سال 2018 در 58 بیمارستان انجام شده است، ضربان قلب بالای 80 ضربه در هر دقیقه بیشترین میزان خطر مرگ و میر را در پی حمله قلبی به دنبال داشته است.

آیا ضربان قلب بالا نشانه حمله قلبی است؟


افزایش ضربان قلب نشانه موثقی برای حمله قلبی نیست.

مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها (CDC) و انجمن قلب آمریکا افزایش ضربان قلب را به عنوان نشانه یا علامت حمله قلبی به رسمیت نمی‌شناسند.

انواع مختلف حمله قلبی چه تاثیری روی ضربان قلب دارند؟


سه نوع حمله قلبی وجود دارند که هر یک به گونه‌ای متفاوت بر ضربان قلب تأثیر می‌گذارند. این سه نوع حمله قلبی عبارتند از:

 • انفارکتوس میوکارد همراه با صعود قطعه ST (STEMI)
 • انفارکتوس میوکارد بدون صعود قطعه ST (NSTEMI)
 • اسپاسم عروق کرونر

انفارکتوس میوکارد همراه با صعود قطعه ST می‌تواند شدیدترین شکل حمله قلبی باشد. این نوع از انفارکتوس به طور معمول باعث افزایش تپش قلب می‌شود اما انواع خاصی از STEMIها می‌توانند باعث آسیب به سیستم الکتریکی قلب و کاهش ضربان قلب شوند. انفارکتوس میوکارد بدون صعود قطعه ST معمولاً آسیب کمتری به قلب می‌زند اما ممکن است موجب افزایش ضربان قلب نیز گردد. گاهی اوقات انفارکتوس میوکارد بدون صعود قطعه ST (نوع دوم) نتیجه تپش قلب سریع ناشی از بیماری‌های زمینه‌ای دیگر (تب، خونریزی) همراه با انسداد ثابت عروق کرونر است.

اسپاسم عروق کرونر زمانی اتفاق می‌افتد که دیواره‌های شریان سفت شده و جریان خون به قلب را محدود می‌کند. این اسپاسم همچنین می‌تواند بر ضربان قلب تأثیر بگذارد.

داروها چگونه بر ضربان قلب حین حمله قلبی تأثیر می‌گذارند؟


حملات قلبی باعث آسیب رساندن به بخشی از قلب می‌شوند. این آسیب معمولاً در هر ناحیه‌ای که شریان مسدود شده مسئول تأمین خون در آن است، رخ می‌دهد.

طبق اظهارات انجمن قلب آمریکا، قلب با وجود آسیب به پمپاژ کردن خون در بدن ادامه خواهد داد اما چنین تلاشی ممکن است باعث ضعیف شدن این اندام شود. در حین این روند ضربان قلب فرد می‌تواند افزایش یابد.

پزشک یا تیم اورژانس ممکن است از داروهای بتا بلاکر برای کاهش تپش قلب و نیاز آن به اکسیژن استفاده کنند. استفاده از این نوع داروها می‌تواند از آسیب رسیدن بیشتر به قلب جلوگیری کند.

آیا برخی بیماری‌های پزشکی می‌توانند بر ضربان قلب حین حمله قلبی تأثیر بگذارند؟


طبق اظهارات انجمن قلب آمریکا تاکی کاردی به مواردی اطلاق می‌شود که تپش قلب فرد برای سن و شرایط کلی جسمی او بسیار سریع باشد. در هنگام حمله قلبی ضربان قلب فرد احتمالاً بالا خواهد ماند.

برادی کاردی باعث کاهش ضربان قلب می‌شود. افراد مبتلا به برادی کاردی یا سایر بیماری‌های سیستم الکتریکی ممکن است حین حمله قلبی دچار افزایش ضربان قلب نشوند.

فشار خون در هنگام حمله قلبی


طبق اظهارات انجمن قلب آمریکا در هنگام حمله قلبی عضله قلب به دلیل کمبود اکسیژن آسیب می‌بیند. این روند می‌تواند موجب تضعیف قلب و در نتیجه کاهش فشار خون حین حمله قلبی یا پس از آن شود. فشار خون پایین می‌تواند موجب کاهش جریان خون به قلب شود.

همچنین استرس در هنگام حمله قلبی می‌تواند فشار خون را افزایش دهد. با شروع درمان متخصصان مراقبت‌های بهداشتی فشار خون را کنترل کرده و در صورت لزوم آن را ثابت می‌کنند. فشار خون بالا می‌تواند نیاز قلب به اکسیژن را افزایش دهد.

علائم حمله قلبی


تعدادی از نشانه‌های احتمالی حمله قلبی که باید مراقب آن‌ها باشید عبارتند از:

 • ناراحتی در نواحی مختلف بدن مانند یک یا هر دو بازو، گردن، پشت یا معده
 • فشار یا احساس پُری در قفسه سینه
 • ناراحتی قفسه سینه یا تنگی نفس
 • سبکی سر
 • حالت تهوع
 • عرق سرد

علائم می‌توانند براساس جنسیت متفاوت باشند. در همه افراد ممکن است درد قفسه سینه یا احساس پُری وجود داشته باشد. زنان به احتمال زیاد تعدادی از سایر علائم غیرمعمول مانند ناراحتی در نواحی مختلف بدن را تجربه خواهند کرد.

جنسیت به گونه‌های مختلفی عنوان می‌شود. در این مقاله از اصطلاحات «مرد»، «زن» یا هر دو برای اشاره به جنسیت در بدو تولد استفاده شده است.

عوامل خطر حمله قلبی


حدود 50 درصد از کل آمریکایی‌ها دارای حداقل یک عامل خطر برای حمله قلبی هستند. طبق گزارش‌های CDC تعدادی از عوامل خطر رایج حمله قلبی عبارتند از:

 • سابقه خانوادگی ابتلا به بیماری قلبی
 • اعتیاد به سیگار
 • فشار خون بالا
 • کلسترول بالا
 • سن بالا

چه زمانی باید با پزشک تماس بگیرید؟


در صورت مشاهده علائم حمله قلبی، باید فوراً با اورژانس تماس بگیرید. بنا بر اظهارات CDC درمان زودهنگام احتمال بروز آسیب دائمی یا مرگ و میر را کاهش می‌دهد.

به دنبال وقوع وضعیت اضطراری فرد باید تا زمان بهبودی کامل با پزشک خود در تماس باشد. پزشکان به طور معمول به تدوین یک برنامه درمانی جهت انجام پیگیری‌های بعدی کمک می‌کنند. این برنامه ممکن است شامل تجویز داروهای پیشگیری کننده و تغییر در سبک زندگی باشد.

جمع‌بندی


ضربان قلب فرد در هنگام حمله قلبی ممکن است افزایش یابد یا در همان حالت باقی بماند. اگرچه ممکن است افزایش ضربان قلب با نتیجه بدتری همراه باشد. پزشکان ممکن است در طول حمله قلبی برای کاهش ضربان قلب داروهای بتا بلاکر را تجویز کنند.

افزایش ضربان قلب نشانه موثقی از حمله قلبی نیست. بنابراین توصیه می‌شود به علائم دیگر مانند درد قفسه سینه، فشار یا ناراحتی نیز توجه کنید. در صورت مشاهده علائم حمله قلبی بلافاصله با اورژانس تماس بگیرید.

سؤالات متداول


1. چه تعداد ضربان قلب در هر دقیقه نشان دهنده حمله قلبی است؟

آیا ضربان قلب می‌تواند خطر ابتلا به حمله قلبی را نشان دهد؟ ضربان قلب بسیار بالا یا بسیار پایین ممکن است نشان دهنده خطر ابتلا به حمله قلبی باشد. در صورت مشاهده ضربان قلبی که به طور مداوم بالای 100 یا کمتر از 60 ضربه در دقیقه (برای افراد غیر ورزشکار) است بلافاصله جهت ارزیابی سلامت قلب به پزشک مراجعه کنید.

2. ضربان قلب هنگام سکته قلبی چیست؟

ضربان قلب در زمان درمان گاهی با میزان موفقیت در بهبودی مرتبط است. طبق مطالعه‌ای که در سال 2018 در 58 بیمارستان انجام شده است، ضربان قلب بالای 80 ضربه در دقیقه بیشترین میزان خطر مرگ و میر را در پی حمله قلبی به دنبال داشته است.

3. چهار علامت خاموش سکته قلبی چیست؟

شما می‌توانید با آگاهی از این 4 علامت خاموش سکته قلبی آمادگی لازم جهت انجام اقدامات مورد نیاز را داشته باشید.

 • درد، فشار، احساس پُری یا ناراحتی در قفسه سینه.
 • ناراحتی در سایر نواحی بدن.
 • مشکل در تنفس و سرگیجه.
 • حالت تهوع و عرق سرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonنوبت دهی