نحوه اندازه گیری فشارخون با فشار سنج، نبض دست و ….

فهرست مطالب

فشارخون یک شاخص مهم سلامت است. آگاهی از فشارخون اولین قدم برای پیشگیری از بیماری‌های قلبی است. اگرچه اکثر پزشکان فشارخون را با استفاده از دستگاه فشارخون خودکار اندازه گیری می‌کنند، اما نحوه استفاده از دستگاه فشارخون دستی یک مهارت مهم برای هرکسی است که به سلامتی خود اهمیت می‌دهد. اگر خود شما یا اطرافیانتان در معرض ابتلا به فشارخون بالا یا پایین هستند، داشتن دستگاه فشارخون برای مصارف خانگی مفید و مهم است.

اگر در مورد میزان فشارخون خود نگران هستید، باید با پزشک خود تماس بگیرید و مشورت کنید. پزشک شما می‌تواند توصیه‌هایی در مورد چگونگی بهبود فشارخون یا درمان فشارخون بالا یا پایین ارائه دهد.

اگر فشارخون شما بالا باشد، احتمالاً پزشک برای کاهش آن دارو تجویز می‌کند.

پزشک شما ممکن است رژیم غذایی یا ورزش را توصیه کند.

 برای کسب اطلاعات بیشتر درباره‌ی درمان و اندازه‌گیری فشارخون و یا برای رزرو نوبت در مطب دکتر لیلا عسگرپور متخصص بیماری‌های قلبی، با شماره تلفن‌های 02632216426 تماس حاصل فرمایید.

اندازه‌گیری فشارخون


فشارخون با دستگاهی به نام فشارسنج اندازه گیری می‌شود. ابتدا یک کاف در اطراف بازوی شما قرار داده می‌شود و با پمپ باد می‌شود تا گردش خون قطع شود. یک دریچه کوچک به آرامی کاف را خالی می‌کند و پزشک با استفاده از یک گوشی پزشکی که روی بازوی شما قرار داده است، به صدای تپش خون در شریان‌ها گوش می‌دهد. اولین صدای شتابان خون به فشارخون سیستولیک اشاره دارد. هنگامی که صدا محو می‌شود، عدد دوم نشان دهنده فشار دیاستولیک، فشارخون قلب شما در حالت استراحت است.

فشارخون برحسب میلی متر جیوه اندازه گیری می‌شود و ابتدا با عدد سیستولیک و سپس عدد دیاستولیک ثبت می‌شود. به عنوان مثال، فشارخون طبیعی به عنوان چیزی زیر 120/80 میلی متر جیوه ثبت می‌شود.

بسیاری از مردم می‌توانند فشارخون خود را در خانه بررسی کنند. شما می‌توانید کیت‌های فشارخون که از کاف یا فناوری دیجیتال الکترونیکی استفاده می‌کنند را در داروخانه، فروشگاه لوازم پزشکی یا خرده فروش آنلاین بخرید.

نحوه اندازه‌گیری فشارخون با انگشتان 

اولین قدم برای برآورد فشارخون سیستولیک، تعیین نبض است. نبض شما اطلاعات اولیه‌ای را برای تخمین طبیعی بودن فشارخون سیستولیک شما به شما می‌دهد. به خاطر داشته باشید این یک برآورد بسیار تقریبی است و واقعاً فقط به شما می‌گوید که فشارخون سیستولیک شما پایین نیست. این نشان دهنده فشارخون بالا نیست.

 

اندازه‌گیری فشارخون با انگشتان

 

 • دو انگشت، ترجیحاً انگشتان اشاره و وسط خود را بگیرید و آن‌ها را دقیقاً زیر چین‌های مچ دست در قسمت شست دست خود قرار دهید.
 • از انگشت شست خود استفاده نکنید، زیرا انگشت شست شما به اندازه کافی دارای نبض قوی است که می‌تواند در این فرایند تداخل ایجاد کند.
 • هنگامی که دو انگشت خود را در ناحیه عمومی قرار داده‌اید، ببینید آیا می‌توانید نبض شعاعی خود را احساس کنید. موج ضربه‌ای ناشی از ضربان قلب شما است. اگر نبض خود را احساس می‌کنید، این نشان می‌دهد که اندازه‌گیری سیستولیک شما حداقل 80 میلی متر جیوه است که طبیعی است. با این حال، این هیچ اطلاعاتی در مورد بالا بودن یا نبودن فشارخون شما به شما نمی‌دهد.
 • اگر نبض خود را احساس نمی‌کنید، سیستولیک شما به احتمال زیاد زیر 80 میلی متر جیوه است که هنوز طبیعی است.

دلیل اینکه فشارخون شما حداقل 80 میلی متر جیوه است این است که شریان شعاعی شما کوچک است و فشارخون شما باید حداقل 80 میلی متر جیوه باشد تا یک نبض به آن برسد.

 • احساس نبض خود نشان دهنده مشکلات سلامتی نیست.
 • برآورد فشارخون بدون کاف، هیچ اطلاعاتی در مورد فشار دیاستولیک شما به شما نمی‌دهد.

 شما باید در طول روز نبض خود را مجدداً بررسی کنید تا بتوانید از نحوه افزایش نبض پس از انجام برخی فعالیت‌ها مطلع شوید. این به شما اطلاعات بیشتری می‌دهد تا تعیین کنید فشارخون شما پایین، بالا یا طبیعی است.

 • اگر بعد از فعالیت متوسط ​​نبض قابل تشخیص ندارید، این احتمال وجود دارد که فشارخون پایینی داشته باشید.
 • در صورت شک به هرگونه بی‌نظمی با پزشک خود مشورت کنید.

آیا برنامه‌های اندازه‌گیری فشارخون در موبایل قابل اعتماد است؟

بدانید که این روش دقیقی برای بررسی فشارخون شما نیست. در حالی که این برنامه‌ها ایده خوبی هستند، اما خبر تأسف‌بار این است که نتایج آن‌ها قابل اعتماد نیست. این یک دستگاه پزشکی “تفریحی” محسوب می‌شود و یک ابزار پزشکی قانونی نیست که فشارخون شما را ثبت می‌کند. از یکی از این برنامه‌ها استفاده نکنید و فرض کنید اطلاعات ارائه شده دقیق یا معتبر هستند.

بهترین زمان برای اندازه‌گیری فشارخون


اگر فشارخون بالا دارید، ممکن است از خود بپرسید که زمان ایده‌آل در روز برای چک کردن خودتان چه موقعی است.

پاسخ در واقع به عوامل مختلفی بستگی دارد مانند اینکه آیا این کار را در خانه انجام می‌دهید یا در مطب پزشک.

اگر فشارخون خود را به طور منظم توسط پزشک کنترل می‌کنید، به احتمال زیاد آن‌ها سعی می‌کنند تا زمان‌های مختلف روز را تعیین کنند.

اندازه‌گیری فشارخون توسط پزشک 

پزشک شما این کار را عمداً انجام می‌دهد تا طیف وسیعی از قرائت‌ها را بدست آورد. این قرائت‌های متعدد سپس به طور میانگین در یک نتیجه ترکیبی قرار می‌گیرند که طبق دستورالعمل‌های استاندارد فشارخون برای تشخیص استفاده می‌شود.

درک خواندن

فشارخون به عنوان دو عدد سیستولیک (عدد بالا) و دیاستولیک (عدد پایینی) در نظر گرفته می‌شود و بر حسب میلی‌متر جیوه اندازه‌گیری می‌شود. بنابراین فشارخون 120/80 میلی متر جیوه به عنوان “120 بیش از 80” خوانده می‌شود.

طبق گزارش انجمن قلب، پنج گروه فشارخون وجود دارد:

 • نرمال: اندازه‌های سیستولیک کمتر از 120 میلی متر جیوه و دیاستولیک 80 میلی متر جیوه (کمتر از 120/80 میلی متر جیوه)
 • افزایش یافته: قرائت به طور مداوم از 120 تا 129 میلی متر جیوه سیستولیک و کمتر از 80 میلی متر جیوه دیاستولیک
 • فشارخون بالا مرحله 1: اندازه‌گیری سیستولیک 130 تا 139 میلی متر جیوه یا دیاستولیک 80 تا 89 میلی متر جیوه
 • فشارخون بالا مرحله 2: اندازه‌گیری سیستولیک 140 میلی متر جیوه یا دیاستولیک 90 میلی متر جیوه یا بیشتر (برابر یا بالاتر از 140/90 میلی متر جیوه)
 • بحران فشارخون بالا: قرائتی که بیشتر از 180/120 میلی متر جیوه باشد. این یک بیماری جدی است و نیاز به مراقبت فوری پزشکی دارد. اگر علائم درد قفسه سینه، مشکلات تنفسی، کمردرد، بی‌حسی، ضعف، تغییرات بینایی یا مشکل در صحبت را دارید، برای مراقبت‌های فوری پزشکی با 115 تماس بگیرید.

در خانه

تحقیقات نشان داده است که فشارخون خانگی مشابه فشارخون ثبت شده توسط مانیتورهای سرپایی 24 ساعته است (استاندارد طلایی برای پیش بینی خطر ابتلا به بیماری قلبی در افراد). علاوه بر این، قرائت فشارخون در خانه اثر پوشش سفید را از بین می‌برد (هنگامی که فشارخون فرد در نتیجه مراجعه به ارائه دهنده خدمات درمانی افزایش می‌یابد).

 

اندازه‌گیری فشارخون در خانه

 

علاوه بر نظارت معمول برای فشارخون شناخته شده یا مشکوک به فشارخون، دلایل دیگری نیز وجود دارد که پزشک شما ممکن است آزمایش فشارخون در منزل را توصیه کند. به عنوان مثال، آن‌ها ممکن است بخواهند تأثیر داروی فعلی یا تغییر رژیم غذایی کم نمک را بررسی کنند.

آن‌ها حتی ممکن است از فشارخون خانگی برای کنترل فشارخون پایین در افراد خاص یا وضعیتی به نام فشارخون پنهان استفاده کنند (هنگامی که فشارخون شما در مطب پزشک شما طبیعی است اما در خانه افزایش می‌یابد).

اما در پایان، پزشک شما از فشارخون منزل شما به عنوان کمکی برای اندازه‌گیری فشارخون مطب استفاده می‌کند، نه به عنوان جایگزین. بنابراین حتماً برای معاینه منظم به پزشک خود مراجعه کنید.

نحوه نظارت بر خود

پایش فشارخون در خانه با انجام آن در مطب پزشک متفاوت است زیرا در طول زمان یک اندازه‌گیری نسبتاً ثابت را با اندازه‌گیری دیگر مقایسه می‌کنید. هنگام برنامه ریزی چک‌ها، برخی عوامل را باید در نظر داشته باشید تا به نتایج دقیق‌تری برسید. اگر در خانه آزمایش می‌کنید این نکات را رعایت کنید:

 • حداقل دوبار در روز کتاب بخوانید. فشارخون در طول روز تغییر می‌کند. فشارخون شما معمولاً پس از بیدار شدن در پایین‌ترین سطح خود قرار دارد و در طول روز تا 30 درصد متغیر است. این نتیجه تغییرات هورمونی، سطح فعالیت و غذا خوردن است.
 • هر روز در زمان‌های مشخص اندازه گیری کنید. این هماهنگی در زمان بندی باید به شما کمک کند، بدون در نظر گرفتن تأثیرات خارجی مانند ورزش. روال معمول شما برای بررسی فشارخون این است که دو تا سه بار چک را صبح و شب انجام دهید.
 • هر بار که بررسی می کنید چندین قرائت انجام دهید. هر بار که فشارخون خود را بررسی می کنید، دو یا سه بار اندازه گیری را با فاصله یک دقیقه انجام دهید و نتایج را در یک گزارش نوشتاری یا ردیاب آنلاین ثبت کنید.
 • 30 دقیقه قبل از مطالعه آماده شوید. 30 دقیقه قبل از مطالعه، ورزش نکنید، سیگار نکشید، کافئین ننوشید و یا یک وعده غذایی بزرگ نخورید. همه اینها می تواند منجر به افزایش قرائت شود. همچنین باید مثانه خود را خالی کرده و حداقل 5 دقیقه قبل از اندازه گیری به خود استراحت آرام بدهید.
 • زمان مناسب را انتخاب کنید. هنگام انتخاب زمان برای بررسی فشارخون، مطمئن شوید که با برنامه شما به خوبی کار می‌کند. محدوده زمانی را انتخاب کنید که بعید است در اثر کار یا درگیری‌های دیگر مختل شود. اگر در خارج از خانه کار می‌‎کنید، ممکن است بخواهید قبل از کار یا هنگام بازگشت فشارخون خود را اندازه گیری کنید
 • روی صندلی بنشینید. اندازه‌گیری فشارخون در حالت ایستاده می‌تواند منجر به قرائت بیشتر شود. به راحتی روی صندلی بنشینید و پشت خود را تکیه داده، بازوها را روی میز یا سطح صاف دیگر قرار دهید و پاها را صاف روی زمین قرار دهید.

با مطالعه مداوم در هر روز، می‌توان فهمید که آیا درمان ارائه شده توسط پزشک مطابق دستورالعمل عمل می‌کند یا خیر. برنامه‌های موفق درمان فشارخون باید منجر به قرائت “همزمانی” شود که تمایل به کاهش دارد.

مقالات مرتبط

نوبت دهی
×مشاوره در واتس اپ