واکسن کرونا و بیماری قلبی : تزریق واکسن کوید 19 به بیماران قلبی عروقی

فهرست مطالب

بیماران مبتلا به ناراحتی­های قلبی و عروقی یا افراد دارای ریسک فاکتورهای عارضه­ های قلبی مثل دیابت و فشار خون بالا، در صورت ابتلا به کرونا ممکن است با عوارض شدیدی از قبیل مرگ دست و پنجه نرم کنند، از این جهت بیماران قلبی باید واکسینه شوند.

تمام واکسن­های معتبر با اثربخشی 80%  از ابتلا به ویروس COVID-19 جلوگیری می‌کنند. با توجه به ریسک بالای ابتلا به کرونا در جامعه و ظهور واریانت­های جدید ویروس کرونا که مسری تر هستند، بیماران نباید واکسیناسیون خود را به تاخیر بیندازند. تمام واکسن­ها به صورت دو دز تزریق می‌شوند و حتی تزریق یک دز نیز در بدن بیماران ایمنی­ زایی ایجاد می‌کند.

واکسن­ها عوارض خفیفی دارند که بعد از چند روز خود به خود از بین می­روند.

ناراحتی قلبی  در افراد متفاوت است. در مورد واکسن کرونا و عوارضی که ممکن است روی شما داشته باشد حتما با پزشک خود مشورت کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه و یا برای رزرو نوبت در مطب دکتر لیلا عسگرپور متخصص بیماریهای قلب و عروق میتوانید با شماره تلفن های 02632216426 تماس حاصل فرمایید.

آیا کرونا روی قلب من تاثیر می­گذارد؟


ویروس COVID-19 به طور مستقیم و غیر مستقیم می‌تواند روی قلب تاثیر بگذارد و باعث آسیب­های قلبی شود. در برخی موارد، حتی با وجود این که قلب سالمی دارید، بیماری کرونا باعث بروز  ناراحتی های طولانی مدت می‌شود. حتی موارد خفیف بیماری کرونا نیز باعث بروز مشکلات قلبی می‌گردند.

بیماری کرونا به چند روش مختلف روی قلب تاثیر می‌گذارد:

 • مشکل تامین اکسیژن : بیماری کرونا به ریه آسیب می­زند، در نتیجه ریه به سختی می‌تواند اکسیژن مورد نیاز قلب را تامین کند. وقتی قلب اکسیژن کافی دریافت نکند، عضله قلب همانند یک حمله قلبی دچار آسیب دایمی خواهد شد.
 • التهاب : بیماری کرونا باعث انتشار التهاب در سراسر بدن می‌شود. التهاب مستقیما به عضله قلب آسیب می­زند. با این آسیب، قلب به درستی نخواهد توانست خون را پمپاژ کند و باعث اختلال و بی نظمی ضربان قلب یا آریتمی می‌شود.
 • عفونت: کروناویروس جدید (SARS-CoV-2)  که باعث بیماری کرونا می‌شود منجر به عفونی شدن سلول­های قلب شده و به عضله قلب و عروق خونی آسیب می­زند.
 • لخته شدن خون : التهاب ناشی از بیماری کرونا باعث می‌شود خون به راحتی در رگ­ها لخته شوند. لخته شدن خون باعث بسته شدن شریان­های قلب و در نتیجه حمله قلبی می‌شود.
 • اتو انتی بادی: آنتی بادی­ها پروتیینهای کوچکی هستند که به سیستم ایمنی برای مبارزه با عامل­های خارجی مثل کروناویروس کمک می­کنند. در برخی موارد، کووید 19 باعث می‌شود سیستم ایمنی بدن به قلب حمله کند. آنتی بادی­هایی که به بدن ما حمله می‌کنند را اتوآنتی بادی می­گویند.

کرونا روی قلب تاثیر می گذارد

کدام برای ناراحتی­های قلبی پر ریسک­تر است : بیماری کرونا یا واکسن


بدون شک بیماری کرونا بسیار خطرناک تر از واکسن است خصوصا برای افرادی که دارای بیماری­های زمینه­ ای هستند.

تمام افراد مبتلا به بیماری­های قلبی و عروقی باید واکسن کرونا تزریق کنند. واکسن باعث جلوگیری از ابتلا به بیماری کرونا نمی‌شود ولی احتمال ابتلا به نوع شدید کرونا، موارد بستری و مرگ را کاهش می‌دهد. ریسک مرگ بیماران قلبی و عروقی در اثر ابتلا به بیماری کرونا بسیار بالاست، چون این عفونت در اثر چندین مکانیزم مثل التهاب عضله قلب به قلب فشار وارد می‌کند. از این جهت لازم است تمام بیماران مبتلا به ناراحتی­های قلبی واکسینه شوند.

فیبریلاسیون دهلیز، آنژین قلبی، کاردیومیوپاتی، بیماری مادرزادی قلبی، دیابت، زوال عقل، حمله قلبی، نارسایی قلبی، پیوند قلب، آمبولی ریه (لخته خون در ریه)، بیماری عروق محیطی ( تصلب شراین)، سکته یا حمله ایسکمی موقتی (سکته خفیف) از بیماری­های قلبی و ناراحتی­های مربوط به جریان خون به شمار می­روند.

بیماری کرونا واکسن

قبل از واکسیناسیون، بیماران قلبی و عروقی چه اطلاعاتی باید داشته باشند؟


شواهدی وجود ندارد که نشان دهد واکسن با داروهای بیماری­های قلبی و عروقی تداخل دارد. تنها مسئله‌ای که در مورد بیماران قلبی و عروقی وجود دارد این است که آیا به مواد سازنده واکسن کرونا حساسیت دارند و آیا از داروهای رقیق کننده خون استفاده می‌کنند. این موارد نباید باعث شود از واکسینه شدن پرهیز کنید. چون حتی در صورت داشتن آلرژی و مصرف داروهای رقیق کننده خون ممکن است نسبت به سایر افراد، کمی  بیشتر محل تزریق کبود یا دچار خونریزی شود که با اندکی فشردن محل مورد نظر خونریزی متوقف خواهد شد. برای واکسینه کردن بیماران قلبی و عروقی منعی وجود ندارد.

اگر در بازه زمانی مقرر دز دوم تزریق نشود چه اتفاقی خواهد افتاد؟


12 روز بعد از دریافت دز اول واکسن کرونا، تا حدودی در بدن ایمنی ­زایی ایجاد می‌شود ولی برای تقویت بیشتر سیستم ایمنی بدن تزریق دو دوز لازم و واجب است. نتایج آزمایشات انجام شده نشان می‌دهند که 21 روز بعد از تزریق دز دوم اثر بخشی واکسن­ها 95 % خواهد بود. اطلاعاتی وجود ندارد که اثبات کند این مصونیت در افرادی که دز دوم را دریافت نکردند وجود خواهد داشت، ولی احتمالا تا زمان تزریق دوز دوم، بدن تا حدودی از مصونیت برخوردار است. داده‌هایی که دانشمندان از آزمایش روی واکسن آسترازینکا به دست آوردند نشان می‌دهد که فاصله 8 تا 12 هفته بین دو دز، اثربخشی این واکسن را افزایش می‌دهد. اکثر کشورها سعی می‌کنند دز اول را به تعداد زیادی از افراد تزریق کنند و تزریق دز دوم را بعد از 12 هفته انجام می‌دهند. با این اقدام تعداد زیادی از افراد تا زمان دریافت دز دوم به خوبی در برابر این بیماری محافظت نمی‌شوند و این خطر وجود دارد که سویه­ های مقاوم­ تری شیوع پیدا کنند.

بعد از تزریق دز اول، می‌توانیم عادات رفتاری خود را از سر بگیریم مثلا در اجتماعات شرکت کنیم؟

آیا همچنان باید ماسک بزنیم؟ همچنان باید دست هایمان را مرتبا و با دقت بشوییم؟ آیا می­توانیم دیگران را بغل کنیم؟


گرچه واکسن­ها در 75-95% موارد اثربخشی بالایی دارند و از شدت بیماری می‌کاهند، ولی به طور کامل در برابر ابتلا به ویروس کرونا محافظت ایجاد نمی‌کنند. در حال حاضر مشخص نشده است آیا افراد واکسینه شده ممکن است  ویروس را به دیگران منتقل کنند یا خیر. بر اساس شواهدی که در مورد واکسن آنفلونزا و افرادی که قبلا به بیماری کرونا مبتلا شدند وجود دارد، محققان امیدوارند واکسن از انتقال این ویروس جلوگیری خواهد کرد.

به تمام دلایلی که در بالا ذکر شد، حتی بعد از واکسیناسیون مردم باید از شرکت در دورهمی­ ها خودداری کرده، فاصله اجتماعی را رعایت کنند و مرتبا دست های خود را به دقت بشویند.

تاکید می‌کنیم که 10 روز بعد از دریافت واکسن، پاسخ ایمنی برای جلوگیری از ابتلا به این ویروس شروع می‌شود.

ویروس کرونا

کودک من به بیماری مادرزادی قلبی مبتلا است، آیا واکسن کرونا برای کودک من بی خطر است؟


در این مرحله، میزان اثربخشی و تاثیر واکسیناسیون روی کودکان اصلا مشخص نیست. در حال حاضر داده­ای وجود ندارد که پزشکان را از این نظر راهنمایی کند که اولا آیا واکسیناسیون برای کودکان اثربخش و در ثانی سودمند خواهد بود. کودکان در مقایسه با بزرگسالان به نوع شدید بیماری کرونا مبتلا نمی‌شوند. اما جنبه دیگر این قضیه این است که اگر می‌خواهیم به  سطح واکسیناسیون بالایی در جامعه و کل جمعیت برسیم بطوریکه همه به طور کامل در برابر ویروس کرونا محافظت شوند، لازم است کودکان نیز در برابر ویروس کرونا واکسینه شوند. قبلا در عفونت­های ویروسی مثل سرخک به این موفقیت دست پیدا کردیم. اما واکسیناسیون کودکان سالم نیاز به تحقیقات بیشتری دارد و در این مورد، نظرات و دیدگاه­های بسیار متفاوتی وجود دارد.

ایمنی زایی واکسن تا چه زمانی طول می کشد؟


پزشکان پاسخ این سوال را نمی‌دانند. ویروس کووید -19 در حال جهش است. این ویروس نسبت به ویروس آنفلونزا کندتر جهش می‌کند. هر ساله باید واکسن آنفلونزا تزریق شود. امیدواریم واکسن کرونا ایمنی طولانی‌تری نسبت به واکسن آنفلونزا داشته باشد تا مجبور نباشیم هرسال واکسن کرونا تزریق کنیم ولی اگر واکسیناسیون هر ساله لازم باشد نباید نگران باشیم چون با این کار مصونیت و ایمنی بالایی ایجاد خواهد شد.

ناراحتی قلبی دارم چگونه می­توانم در برابر بیماری کرونا از خود محافظت کنم؟


اگر دارای ناراحتی قلبی هستید، می‌توانید با انجام موارد زیر از خود، افراد جامعه و عزیزانتان محافظت کنید:

 • انجام واکسیناسیون
 • استفاده از ماسک با کیفیت (یا دو ماسک) در مکان­های عمومی
 • رعایت فاصله اجتماعی حداقل  دو متر از افرادی که با آنها زندگی نمی‌کنید.
 • پرهیز از قرار گرفتن در اماکن شلوغ
 • پرهیز از قرار گرفتن در اماکنی که تهویه نامناسبی دارند.
 • شستن مرتب و دقیق دست­ها
 • گرفتن جلوی عطسه و سرفه خود
 • تمیز و ضد عفونی کردن سطوح
 • بررسی روزانه وضعیت سلامت خود

مقالات مرتبط

نوبت دهی
×مشاوره در واتس اپ